Wikileaks Belgeleri Nedir?

İsveç merkezli olup devletlerin gizli belge ve bilgilerini ortaya çıkarması ile tanınan yapılanmadır. İlk 2006 yılında internet sayfasında yayınlanarak ün kazandı.

Kurucuları Kimdir?

Wikileaks web sayfasının kurucuları Avrupa, Afrika ülkeleri başta olmak üzere ABD, Tayvan, Avustralya ülkelerinden bazı gazeteciler ile bilişim uzmanlarından oluştuğu bilinmektedir. Fakat medya yüzü olarak gazeteci Julion Assange daha ön plana çıkmaktadır.

Wikileaks Belgelerinin İçeriği Nedir?

Wikileaks belgelerinin içeriği ise daha çok devletlerin siyasi durumları ve önde gelen isimlerin özel hayatlarını içermektedir. Yani belgeleri iki grup altında toplamak gerekirse; hizmete özel ve gizli belgeler olarak tanımlanabilir. Ağırlıklı olarak ABD’nin dünya genelindeki konsolosluklar ile günlük yazışmalarını içermektedir. Ortadoğu’daki karışıklıklar, Arap ülkelerinin prens ve şeyhlerin özel hayatları ile ilgili dokümanlar mevcuttur.

Wikileaks belgelerinin yayınlanması ile Ortadoğu da Arap baharı başlamış olup birçok Körfez ülkesinde isyanlar başlamıştır. Wikileaks belgelerinin İran’ın nükleer denemeleri hakkında bilgi vermesi vb. gibi konuları içermektedir.

Wikileaks Belgeleri Nasıl ve Kimler Tarafından Sızdırıldı?

Wikileaks belgelerinin sızdırılması Rusya’dan ziyade daha çok Amerika Haber Alma Merkezi CIA çalışanları tarafından dışarıya sızdırıldığı düşünülmektedir. Başka bir teori ise Hacker grupları tarafından Rusya’ya servis edildiğidir.

İlk Belgeleri Kim Yayınladı?

Wikileaks belgeleri ilk kez dünyaca ünlü New York Times gazetesi tarafından yayınlandı. Daha sonra Wikileaks belgeleri web sitesinden yayınlanmasından kısa bir süre sonra web sayfası erişime kapatılmıştır.