Ücretsiz SSL Sertifikası Alımı ve Kurulumu

Merhaba,

Web siteniz için ücretsiz SSL sertifikası alımı ve kurulum işlemlerini anlatmak istiyorum. Aşağıdaki adımları takip ederek web sitenize ücretsiz SSL kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Öncelik ile https://www.sslforfree.com adresine giriş yaptıktan sonra domaini yazalım.
 • Automatic FTP Verification kısmına tıklayarak FTP bilgilerimizi giriş yapıyoruz. ( Farklı yöntem ile de doğrulama yapabilirsiniz )

 • FTP ile doğrulamayı tamamladıktan sonra tanımladığımız domain otomatik olarak tanımlanıyor ve domain onaylanıyor. Sonrasında ise aşağıdaki gibi domaine ait SSL sertifika anahtar kodları iletiliyor.

 • cPanel arayüzüne giriş sağladıktan sonra Install and Manage SSL for your site (HTTPS) giriyoruz.
 • Certificate Files bölümünde verilen kodları bu bölümüne yazarak Install Certificate diyerek kurulumu tamamlıyoruz.

Kurulumdan sonra https://www.sslshopper.com/ adresinden sertifikayı kontrol edebilirsiniz.

40 thoughts on “Ücretsiz SSL Sertifikası Alımı ve Kurulumu

 1. Valla kodlama bilgim ve backround olayım neredeyse sıfır olmasına rağmen ben bile yaptım. Başka bir işlem gerekiyor mu? herhangi bir eklenti filan htacces güncellemesi ya da?

  1. Web site bağlantılarının https olarak güvenli açılması için http bağlantılarını https olarak güncellemeni öneririm. muratercelebi.com web sitesi için yapıyorsan zaten gerekli düzenlemeyi yapmışsın ekstra olarak bir işlem bulunmuyor 🙂

   1. Vay be aradan tam 85 gün geçmiş.. az önce mail geldi 5 gün sonra sertifikanız sonlanıyor diye 🙂 toplam 5 dakikada buldum ve yaptım bu güzel anlatımı yine kullandım. bir kez daha teşekkür ederim emre bey. bu yazıyı yazdırsam mı 🙂 anlatım gerçekten çok kolay ve güzel..

    1. Yardımcı olduğuma sevindim, teşekkür ederim Murat bey 🙂

 2. Merhabalar..!

  Ben dediğiniz gibi kurdum sorguladım kurulu diyor sıkıntı yok..! ama googleden baktığımda hala güvenli değil diyor..! kuralı 5 saat falan oldu

  1. Güvenli olarak açılabilmesi için https ile çalışması gerekiyor. Bu nedenle http olan açılış sayfalarını yazılımınız içerisinde https olarak optimize edebilirsiniz.

 3. Hocam 3 ay sonra bitince bir daha yenileme yapabiliyor muyuz aynı domainle hata veya para istiyor mu ? Yenileme ücretrsiz bir şekilde oluyor mu yani bir 3 ay daha falan

  1. Merhaba,

   Süresi bittiği zaman aynı domain ile tekrar kullanabilirsin. Herhangi bir ücret veya kısıtlama bulunmuyor.

 4. acaba bu yönlendirme, search consoldaki linkleri etkilermi, ayrıca site hızını etkiler mi?, yani http olarak indekslenmiş sayfalar artık açılmaz değilmi, bu sll yi alınca =?

  1. Merhaba,

   Site hızında herhangi bir etkide bulunmuyor. Sayfaları https olarak düzenledi iseniz bir süre sonra google tarafında https olarak indekslenir.

 5. Hocam ftp k.adı şifresini yazdığımda download free ssl butonuna tıkladığım da

  Pre-verification failed. The directory is incorrect. Ask your host if unsure about the directory or try using an FTP client or >web FTP if you do not have an FTP client to try finding it out.

  Şu hatayla karşılaşıyorum. Ancak ftp me .well_known adında bi klasör oluşmuş ve sslforfree_test_5caa20535e5b17.07429375 ve şu şekilde bir dosya gelmiş.

  Sıkıntı nedir acaba ?

  1. Merhaba,

   FTP bağlantısını dns çözümlemeden kaynaklı doğrulamayabilir. Diğer doğrulama seçeneklerini deneyebilirsiniz.

  1. Merhaba,

   FTP alanında dosyanın oluşacağı dizini yazabilirsin. Örnek olarak “http” “www” “publi_html” gibi.

 6. Merhaba,
  Tek sayfadan oluşan html ile kodlanmış bir siteme ssl sertifikası aldım ancak hala güvenli değil uyarısı çıkıyor. Sayfamı nasıl https olarak değiştirebilirim?

  1. Merhaba,

   Bağlantı dosyalarınızda http olan alanları https olarak yönlendirmeniz gerekiyor.

 7. Hocam adımları tek tek yapmama rağmen https takısıyla girdiğimde hala uyarı veriyor bana mail adresi verebilirmisiniz?Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Alan adını yazdıktan sonra “create free ssl certificate” butonuna basınca 2. adımda geliyor.

  1. FTP alanında sitelerini aktardığın klasör adını yazmalısın. Örnek olarak public_html, htdocs, httpdocs, html, web, www

  1. Merhaba,

   2. görselde sertifika ve private key bilgileri gösteriliyor. Bu adımları takip edersen 2. adımda görebilirsin

 8. Merhabalar ,

  SFTP’yi seçtiğim de şu hatayı alıyorum ;

  Permission or write error. Make sure the directory is correct and the user has write access to the directory. Ask your host if unsure about the directory or try using an FTP client or web FTP if you do not have an FTP client to try finding it out. Current directory is /home/y9t342944411899/html

  FTP’de ise ;

  FTP connection Error: FTP Type, Host, or Port is incorrect or your server/firewall is misconfigured. Contact your host, admin, or developer for help with the correct values or proper configuration of server/firewall. Otherwise try using manual verification instead.

  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba,

   FTP bilgileri hatalı girmiş olabilir misin? İsterseniz şifrenizi güncelleyerek tekrar kontrol edebilirsiniz.

 9. Hocam merhaba şimdi benim sitem Web hosting değil de wordpress Hosting üzerine kurulu.. Yani cpanel yok bende. Ssl sertifikasını nasıl yukleyebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Selam,

   Herhangi bir panel erişimin yok ise kurulumu hosting sağlayıcından talep etmen gerekiyor. Bunun dışında kurulum maalesef sağlanamaz.

 10. Merhaba Emre hocam benim sitemde çok öncesinde ssl vardı fakat farklı bir hosta taşıma işlemi yaptım ve daha sonrasında ssl almadan o şekilde devam ettim https olan bağlantılarım sayfa yapım zamanla HTTP halinde kayıt oldu ama sıralamada arama sonuçlarında düşüş izlemledim acaba Https den Http ye geçtiğim içinmi oldu bu sizce yoksa farklı bir sorunmu bu geçişler sitemin sıralamasında etki edermi ? Bu yüzden tekrar SSL aktif ettim uzun süre önce ama sıralamada pek değişiklik görmedim.Teşekkürler

  1. Tabi ki google sıralamasında etkisi oluyor. Bu konuda seo uzmanlarından destek alabilirsin.

 11. Çok teşekkür ediyorum hiç zorlanmadan yaptım, 3 ay sonra yine aynı işlemi yaparak mı yenileyeceğiz?

  1. Geri bildirimin için ben teşekkür ederim. Evet, süresi bittikten sonra tekrar aynı işlemi gerçekleştirerek yenileyebilirsin. İyi çalışmalar dilerim.

Comments are closed.