Seo Robotlarının Siteyi Denetlemesi

Bir sitenin Google’da ve diğer arama motorlarında iyi sıralanması için, her sayfanın endekslenmesi kolay olacak şekilde iyi organize edilmeli ve yapılandırılmalıdır. Arama motorları, siber uzaydaki tüm web sayfalarını, her sayfayı farklı algoritmalardan alınan kurallara göre “tarayan” robotları kullanarak indekslerler.

            Robots.txt, web sitenizin kök dizininde bulunan tarama ve dizine ekleme işlemi sırasında tarama ve dizine ekleyebilecekleri sayfalar için tarayıcılara yönelik tarayıcılara talimat veren çok basit bir metin dosyasıdır kişi kendi yazabilir. Dosya, sitenize ve belirli türdeki web tarayıcılarına (mobil tarayıcılar ve masaüstü tarayıcıları gibi) göre sitenize erişimi belirtmek için kullanılabilecek küçük bir komut kümesiyle bir protokol olan Robotlar Dışlama Standardı’nı kullanır.

Robot.txt Neden Kullanılır?

Web sayfalarında robots.txt, genellikle sunucunun bir arama motoru tarayıcısı tarafından boğulması istenmediğinde, tarama trafiğini denetlemek için kullanılmaktadır. Görüntü dosyalarının Google arama sonuçlarında görünmesini engellemektedir. Örnek olarak, çalışmalarını çevrimiçi olarak satan bir fotoğrafçı, resimlerini google resim aramasının dışında tutmak için. Başka sayfaların veya kullanıcıların görüntülere bağlanmasını engellememektedir. Önemsiz görüntü, komut dosyası veya stil dosyaları gibi kaynak dosyaların erişimini engellemek için robots.txt dosyası kullanılabilir. Bu, sitenin aranabilirliğini etkilemektedir. Dosyalar engellenirse, sayfa tarafından çağrılsa bile tarayıcıyı yüklemez.

Bir Robots.Txt Dosyasına Sahip Olmak İsteyebileceğiniz Nedenler

1-Arama motorlarından engellemek istenen içerikler olduğunda,

 Canlı bir site oluşma aşamasında, arama motorlarının henüz dizine eklenmesini istemediğinizde, Saygın robotlardan sitenin üzerinde ki etkileri görmek istediğinizde, robotlar için özel talimatlar gerektiren ücretli bağlantılar veya reklamlar kullanıyorsanız, bazı durumlarda bazı Google yönergelerinin izlenmesine yardımcı olmaktadırlar.

2-Bir Robots.Txt Dosyasına Sahip Olmak İstemeyeceğiniz Nedenler:

Site basit ve hatasızdır ve her şeyi dizine eklemek gerektiğinde, arama motorlarından engellemesi gereken dosyalar olmadığında ve bir robot dosyasının olmamasının iyi bir şey olduğu için.

Bu Dosya Neden Bu Kadar Önemli?

Robots.txt dosyası, indekslemeyi doğrudan kontrol eder ve uygunsuz şekilde işlenirse sitenin (veya sitenin bölümlerinin) tamamen dizine eklenmesine veya Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERP’ler) en uygun şekilde görüntülenmesine izin verebilir. SEO’nun en göze çarpan yönü olmasa da, robots.txt dosyanızın SEO performansı için oldukça etkilidir.