İnternetteki Tuzaklar Nelerdir?

Teknolojik gelişmeler, internetin günlük hayatımızdaki vazgeçilmez boyutu beraberinde tuzakları, ortalama ( fishing ), sahtecilik (fraud) getirtmiştir. Buna karşı da önlemler alınmaya secure sistemi oluşturulmaya önem verilmiştir. Ancak tuzaklar hep bir adım öndedir. Tuzaklara karşı etkin önlemler alınsa da mağdurlar her geçen gün çoğalmaktadır. Buna karşı  internet ortamında karşımıza çıkabilecek tuzaklara karşı yapılan uyarılar göz ardı edilmeyerek her daim temkinli olmakta fayda vardır.

Finansal Tuzaklar
Türkiye Bankalar Birliği’nin 4 Aralık 2017 tarihli Güvenlik uyarısı bu konudaki ciddiyet ve önemi gözler önüne sermektedir. Bankalar Birliğinin Bireysel Müşteri Hakem Heyeti hizmetinin adı kötü niyetli kişilerce kullanılmıştır. Bu sebeple Bankalar Birliği tarafından dolandırıcılık girişimlerine karşı kamuoyunu bilgilendirmek amacı ile bilgi bülteni yayınlanmıştır.

E ticaret işlemlerinde kart kullanımı 3D Secure hizmeti olmayan sitelerden yapıldığı takdirde kart bilgilerinin kötü niyetli 3.şahısların eline geçmesi halinde kart kopyalama ve kart limitinin boşaltılması söz konusudur.

Sosyal Medya Tuzakları
Özellikle çocuk ve gençlerin internetin kullanımı sürelerini, girmiş oldukları siteleri, kontrol altında tutmak bir nebze de olsa tuzaklara düşülmesini engelleyebilir. Bunun için koruma programlarının mutlaka bilgisayara yüklenmesi gereklidir. Çocuk pornolarının ve bunun yanı sıra son zamanlarda görsel ve yazılı basında da geniş yer verilen çocukları ölüme kadar götüren oyunlar oldukça yaygınlaşmıştır.

Teknolojinin getirdiği kolaylığı hayatımıza entegre ederken risklerini ve tuzakları da düşünerek secure uyarıların da dikkate alınmasında ve uygulanmasında fayda vardır.