cPanel CSR Oluşturma ve SSL Kurulumu

Merhaba,

Sunucu veya hosting hizmetinizde kullandığınız cPanel arayüzü üzerinden basit bir şekilde csr kodu üreterek ssl kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda çok fazla bilgi ve doküman talep edildiği için bu bilgiyi paylaşıyorum.

1- İlk önce cPanel arayüzüne giriş yaparak Security > SSL/TLS alanına giriş yapıyoruz.


2- Generate, view, or delete SSL certificate signing requests. butonuna tıklayarak CSR oluşturma arayüzüne giriş sağlıyoruz.

3- Bu bölümde * ile belirtilen alanları Türkçe karakter kullanmadan doldurun. Diğer alanları da dilerseniz doldurabilirsiniz. Domain bölümüne alan adınızı www.alanadınız.com şeklinde yazmanızı öneririm. Ayrıca Wild Card Sertifika alıyor iseniz *.alanadınız.com şekilde olması gerekiyor. Tüm alanları doldurduktan sonra Generate butonuna basın.

4- Oluşturulan CSR kodunu ekte görüldüğü gibi tamamını alarak ssl sertifika satın alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz. SSL firmaları mail ile doğrulama işlemi için genelde aynı domain uzantılı [email protected] [email protected] gibi e-posta adresleri üzerinden veya whois mail adresi ile yapıyor. Mail doğrulama dışında ise ftp ve dns ile doğrulama da yapabilirsiniz.

5- SSL satın alımı ve doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra Install and Manage SSL for your site (HTTPS) alanına giriş yapıyoruz.

6- Öncelik ile domain bölümünden alan adınızı seçin. Sertifika dosyalarının içerisindeki sertifika key’i alarak Certificate: (CRT) alanına ekleyin. Sağ tarafta diğer alanları otomatik doldur butonu çıkacaktık. Bu butona bastığınızda private key ve diğer alanlar otomatik dolduracaktır. Otomatik dolmuyor ise sertifika dosyasındaki key’leri manuel olarak ekleyebilirsiniz. Daha sonra en alttaki Install Certificate diyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Kurulum tamamlandıktan sonra
https://www.sslshopper.com/ssl-checker.html adresinden kontrol sağlayabilirsiniz.

4 thoughts on “cPanel CSR Oluşturma ve SSL Kurulumu

  1. Çok güzel bilgi olmuş, elinize sağlık.
    Anlatım tarzı, görsel destek… çok iyi

  2. sitem artık https:// olarak görüntüleniyor. Fakat solunda yeşil kilit simgesi yerine “i” işareti var. tıkladığımda “Bu siteye bağlantınız tam olarak güvenli değil” ve altında “Saldırganlar bu sitede baktığınız resimleri görebilir ve …” açıklaması çıkıyor. Ne yapmam gerekir?
    (cPanel den sertifikaları görüntüleyince detayında yeşil kilit sembolü gözüküyor)

  3. Merhaba,

    SSL kurulumu yaptığınız siteyi iletir misin? Kontrol ederek bilgi verebilirim.

Comments are closed.